• Bangladéš

Bangladéš – Rostoucí počet islamistických útoků zneklidňuje celou zemi.

04. dubna 2017

Nábožensky motivovaných útoků v Bangladéši přibývá. Výsledkem je hromadný odchod křesťanů ze země. Farář Shamim Dewan ale v každém případě vytrvá.Nábožensky motivovaných  útoků  v Bangladéši přibývá. Výsledkem je hromadný odchod křesťanů ze země. Farář Shamim Dewan ale v každém případě vytrvá.

Shamin Dewan  (jméno změněno) nám sdělil, že se za posledních šest měsíců, se událo 15 smrtelných útoků na náboženské menšiny – hinduisty, křesťany a buddhisty. Navštěvuje všechny rodiny obětí. Podporuje je trochou peněz, které v okolí sežene. Vláda naštěstí hradí zdravotní výlohy v nemocnicích. Po odchodu z nemocnice se ale dostává mnoho obětí do velkých finančních problémů, protože  obvykle nemohou hned začít pracovat.

Sám Dewan se stal o velikonoční neděli obětí přepadení, při kterém nebyl naštěstí nikdo zraněn: „Sloužil jsem bohoslužbu v přírodě, na poli v Mirpuru. Najednou se objevili džihádisté a žádali, abych bohoslužbu ukončil. Odmítl jsem. Začali tropit výtržnosti, poškodili hudební zařízení a zmizeli.“

Lidský řetěz proti islámskému násilí

Policie Dewanovi  doporučila podat trestní oznámení. Rodina i další přítomní pastoři ho ale od toho zrazovali. Dewan se přesto rozhodl sejít s místními úředníky, aby pohnal pachatele k odpovědnosti a byla zaručena bezpečnost společenství.

Jeho veřejné hájení menšin nezůstalo bez odezvy: „Letos v březnu jsme vytvořilili lidský řetěz kolem národního tiskového klubu v hlavním městě Dhace. Protestovali jsme tak proti nábožensky motivovanému násilí. Vedle členů křesťanských a hinduistických  organizací se akce zúčastnilo i několik představených  muslimských společenství.

Vážné hrozby

Negativní reakce na  Dewanovy aktivity na sebe nenechala dlouho čekat. Výhružky od islámských radikálů mu chodily na mobil i na Facebook: „Pozorujeme každý tvůj pohyb. Jestli svých aktivit nenecháš, v příštích  15 dnech tě rozsekáme, tak, jak se to stalo řadě tobě podobných v posledních šesti měsících“. A výhružky pokračovaly.  Na facebooku ho vyzývali k odchodu z Bangladéše.  Obdržel výhružné dopisy od IS.

Dewan uznává, že se vláda snaží bránit džihádistickým útokům: „ Mnozí teroristé byli popraveni. Přesto asi 100 radikálů uprchlo do Malajsie, odkud pokračovali do Sýrie, aby se mohli zapojit do „svaté války“. Mnozí z nich se vracejí do Bangladéše  a ukrývají se. Někteří jsou uvězněni nebo popraveni, ale objevují se stále další”, obává se Dewan.

Obhájci lidských práv opouštějí zemi

V reakci na krvavý  teror  opustilo Bangladéš mnoho obhájců lidských práv a pastorů. Jeden hinduistický aktivistů uprchl do Indie a indická vláda mu nabídla zrychlené azylové řízení.

Uprchlo také 20 křesťanských aktivistů, mezi nimi katolická sestra Rozalina Costa, protestantský farář Adhikary nebo sekretář nejstarší baptistické církve v Dhace. (Anglická královna rozdělila Indii jednotlivým křesťanským denominacím tak, aby svým rozdělením nedávaly špatný příklad. Severovýchod připadl baptistům. Ostatní přišli až po druhé světové válce). Všichni vycestovali do USA. “Jsem v kontaktu s každým z nich. Nikdo neuvažuje o návratu do Bangladéše“ říká Dewan a ujišťuje: „Moje žena a já zde zůstaneme. Moje práce zde je zároveň mým posláním –  neodejdu a vytrvám do posledního dechu. Kdyby zemi opustili všichni křesťané, bude IS triumfovat“ .

V Bangladéši působí taká nepočetná, ale aktivní katolická církev. Má svou biskupskou konferenci se šesti diecézemi a v Dháce arcibiskupa. Angažují se zde i věřící z ČR – z  jejich darů byla letos otevřena škola. Celkem katolická církev provozuje 100 základních a deset středních škol.

Váš komentář ke článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Komentář byl úspěšně odeslán, bude zobrazen po ověření administrátorem.

Projekt Indie