• Turecko

Pane Erdogane, nechte poslední křesťany na pokoji!

20. dubna 2020

„Zatčení mnicha je velmi nebezpečný precedent“ K. Ergün
Do genocidy v Osmanské říši před sto lety tvořili křesťané na území dnešního Turecka významnou menšinu. Dnes je jejich počet zanedbatelně malý a jsou pod tlakem ze všech stran.Do genocidy v Osmanské říši před sto lety tvořili křesťané na území dnešního Turecka významnou menšinu. Dnes je jejich počet zanedbatelně malý a jsou pod tlakem ze všech stran.

Členové starých křesťanských komunit v Turecku jsou dnes rozptýleni po celém světě. Mnozí zůstávají úzce spojeni se svou domovinou, například s malým počtem svých bratrů a sester ve staré křesťanské osadě Tur Abdin v jihovýchodním Turecku.

Volání o pomoc

Začátkem ledna 2020 došlo v diaspoře k dalšímu incidentu a CSI byla požádána o pomoc. Dne 9. ledna totiž turecké úřady zatkly syrského pravoslavného mnicha Sefera Aho Bileçena, představeného vesnice Josefa Yara a Musu Taştekina. Patří mezi nemnoho křesťanů, kteří zůstali v křesťany osídleném Tur Abdinu. Významný křesťanský zástupce v Tur Abdinu, Kuryakos Ergün, hovoří o „alarmující zprávě pro křesťany“: „Skutečnost, že úřady zašly tak daleko a zatkly mnicha, je hluboce znepokojivá. Jde o velmi nebezpečný precedens do budoucnosti a nic na tom nemění, že byli křesťané po několika dnech propuštěni.

Křesťané jsou obviňováni z podpory terorismu

Turecké úřady obviňují tři křesťany z podpory kurdské povstalecké milice PKK, která je již celá desetiletí v konfliktu s tureckou vládou. Po určitém sblížení podniká v posledních letech Erdoganova vláda stále více kroků proti kurdské menšině. Tisíce Kurdů byly zatčeny a dokonce ani poslanci parlamentu nejsou v bezpečí.

Křesťané se v Tur Abdinu nacházejí ve velice choulostivém postavení. Bojovníci PKK je někdy nutí, aby jim poskytli potraviny nebo nocleh. Turecké úřady místo toho, aby křesťany před bojovníky PKK chránily, využívají situaci k obviňování křesťanů z podpory terorismu.

CSI –  Adrian Hartmann

Váš komentář ke článku

Komentář byl úspěšně odeslán.

Komentář byl úspěšně odeslán, bude zobrazen po ověření administrátorem.