• Sýrie

CSI vítá ukončení americké podpory džihádistů v Sýrii

27. září 2017

Podle deníku Washington Post, který cituje anonymní „úředníky“, prezident Donald Trump nařídil CIA, aby ukončila skryté vyzbrojování a výcvik protivládních rebelů v Sýrii.

Podle deníku Washington Post, který cituje anonymní „úředníky“, prezident Donald Trump nařídil CIA, aby ukončila skryté vyzbrojování a výcvik protivládních rebelů v Sýrii.  Od roku 2011, kdy prezident Barack Obama prohlásil, že syrský prezident Bašár Asad musí odstoupit, aby se tak otevřela cesta k demokracii, dodaly Spojené státy protivládním rebelům velké množství zbraní. Jeden bývalý americký úředník citovaný  New York Times popsal tok jako kataraktu (vodopád) zbraní. Větší část se dostala do rukou sunnitských džihádistů z ozbrojených skupin, které na všech územích, které kontrolovaly, zavedly diskriminační právo šaría a prováděly náboženské čistky. Bývalý viceprezident Joe Biden potvrdil mýtus o ozbrojené „demokratické“ opozici v Sýrii, když uznal, že pro USA neexistuje umírněný proud protiasadovské opozice. V kombinaci s ještě větší objemem transferů zbraní a prostředků od sunnitských spojenců Washingtonu, zejména Saúdské Arábie, Kataru a Turecka, se začala „katarakta zbraní“ podobat spíše mocné Niagaře.

Do léta roku 2011, kdy prezident Obama oznámil svou syrskou politiku týkající se změny režimu, zemřelo podle OSN v důsledku povstání „arabského jara“ zhruba 3000 lidí.  Do současnosti, kdy prezident Trump konečně ukončil dodávky zbraní, zemřelo téměř půl milionu Syřanů. Dalších 6,3 milionů Syřanů je vnitřně vysídlených a zhruba stejný počet odešel do zahraničí. Miliony těch, kteří zůstali ve svých domovech, se propadly do naprosté bídy. Mezi cílené oběti patří křesťané a příslušníci dalších náboženských menšin. Bývalý ministr zahraničí John Kerry v roce 2016 konstatoval, že náboženské čistky namířené proti   křesťanům, Jezidům, šiitům a dalším menšinám v Iráku a Sýrii lze označit za genocidu. Jeho prohlášení se ale omezilo pouze na zvěrstva páchaná Islámským státem. Džihádisté z řad povstaleckých sil, kteří dostávali americké zbraně, nebyli z provádění náboženských čistek obviňováni.

Během svých cest do regionu jsem osobně viděl řadu znesvěcených kostelů a klášterů a slyšel svědectví křesťanů, kteří byli pronásledováni jinými povstaleckými skupinami než Islámským státem. Také jsem se setkal s umírněnými sunnitskými muslimy, kteří byli nuceni uprchnout z oblastí ovládaných džihádistickými milicemi podporovanými Washingtonem a jeho spojenci. Dopad této politiky se rozšířil daleko za hranice Sýrie. Vyzbrojení arabských džihádistů k boji proti sovětům v Afghánistánu v osmdesátých letech posílilo Usámu bin Ládina a džihádistické teroristické sítě po celém světě. Opakování této politiky v Sýrii vyvolalo podobně ničivé následky. Vzestup sunnitského terorismu ve Spojených státech a Evropě je přímo spojen s posílením a podporou džihádistů v Sýrii v posledních šesti letech.

Z nedávné minulosti víme, že ozbrojování džihádistických teroristů a jejich využití při prosazování geopolitických cílů nikdy nebylo v dlouhodobém zájmu Spojených států. Oceňuji prezidenta Trumpa a jeho tým za ukončení této podpory džihádistů a těším se na další opatření, která odradí naše islámské spojence v regionu od pokračující podpory násilného džihádu v Sýrii, Iráku a zbytku světa. Tímto krokem zahájil prezident Trump dlouhou cestu k naplnění cílů kampaně CSI:  No Arms for Terrorists (žádné zbraně teroristům).

John Eibner, Ph.D. 
ředitel CSI-USA a vedoucí blízkovýchodního projektu CSI

Váš komentář ke článku

Martina Suchánková

29.07.2018 20:13

Dobrý den, delší dobu sleduji velmi pozorně Vaše noviny a také díky nim si potvrzuji názory na situaci a důvody válek a konfliktů ve světě. Další mé důvěryhodné zdroje se týkají organizací Lékaři bez hranic, Člověk v tísni, SIRIRI a jiné, které působí přímo v daných oblastech a podávají tak pravdivé zprávy o aktuální situaci. Zprávu o ukončení podpory USA džihádistům v Sýrii beru jako zázrak! Ale na druhou stranu tichá podpora, kterou teď má nejen od nich Turecko, které na území Sýrie svėvolně bombarduje kurdská území a tím hrubě narušují samostatnost Sýrie je též zločinem! Kdyby USA se svým významným důležitým spojencem Saúdskou Arábií a Katarem přestali šířit wahábismus, peníze, drogy, zbraně (i spojenci včetně naší země!) a výcvik všem teroristům, ve většině světa by brzy došlo k ukončení válek a vraždění. Ne, že by se lidė začali milovat, ale vzhledem k hladu a bez peněz by se i džihádisti museli starat o jídlo! A když lidé mají hlad, nemají čas na hloupé nápady. A když se do sebe pustí mačetami, stále je počet zraněných mnohem menší, než po útocích střelnými zbraněmi, nášlapných konání, výbušných systémy apod.. USA měli prsty a jsou zodpovědni za rozdělení Koreje, teď se předvádějí jako usmiřovači! Jsou zodpovědni za rozvraty a revoluce v zemích Jižní Ameriky, přičemž tam angažovali v tichosti propašované a s novou identitou dodané bývalé nacistické zločince! Též mnohá vyjednávání v izraelsko-palestinském konfliktu, kde se usilovně a skoro s úspěchem dařila mírová jednání díky snahám vůdcům ostatních arabských zemí, zhatili svými podrazy USA a přitom stále pokřikují, že oni podporují mírová jednání.. Pokud by se i nadále dařilo otevřeně informovat o všech špatnostech, které nejen USA, ale i jiné země konají, je šance na "obnovu světa". I díky Vám! Současnâ situace je ale strašlivá! Tolik zmařených životů, tolik strašného utrpení - obchodování s lidmi, násilí na ženách, mučení, vraždění, nenávist bohatého světa vůči trpícím.... Co se to s člověkem jako s druhem stalo? Bůh pláče nad tím strašný utrpením svých milovaných bytostí, jež mnozí se rozhodli pro strašlivé zlo.. Ale zároveň ví, kdo je za to vše zodpovědný a ten v den soudu pozná Boží hněv. Kéž by jen satan mohl pobývat na věčnosti v pekle sám! Kéž Vás všechny i obětí a postiženė a také nás Pán ochraňuje a vede "stezkou spravedlnosti a milosrdné lásky", abychom i my nepadlo do lží satanových. Kéž stále vnímáme Pána, kterak kráčí vedle nás a skrze Ducha Svatého nás vede cestou dobrého pro Boží království. Modleme se za sebe navzájem i za všechny lidi. Přeji vše dobré+. M.S.


Komentář byl úspěšně odeslán.

Komentář byl úspěšně odeslán, bude zobrazen po ověření administrátorem.

Projekt Sýrie